Trening kulturystyczny do zawodów – jak go zaplanować?

Trening kulturystyczny do zawodów – jak go zaplanować?

Chcesz zmienić swoje życie i zostać kulturystą? Musisz wiedzieć, że będzie to wymagać od Ciebie lat przygotować i wysiłku fizycznego. Zaplanowanie odpowiednich sesji treningowych dopasowanych do potrzeb organizmu nie jest prostym zadaniem. Nie mając doświadczenia na pewno nie zrobisz tego dobrze. Sprawdź poradnik, jak powinien wyglądać trening kulturystyczny przed zawodami i dlaczego warto korzystać z pomocy specjalistów.

Na czym polega trening kulturystyczny?

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe to nic innego, jak trening kulturystyczny. Ćwiczenia tego typu mają jeden główny cel – zwiększyć udział tkanek mięśniowych w ciele, a także wzmocnić je do maksimum tak, aby były jak największe. Kulturystyka to popularna dyscyplina sportu na całym świecie. Podczas zawodów każdy uczestnik jest surowo oceniany pod każdym aspektem, dlatego dobre przygotowanie to podstawa!

Trening kulturystyczny łączy w sobie elementy treningu siłowego oraz aerobowego. Dlaczego? Głównie po to, aby maksymalnie pobudzić tkankę tłuszczową do wzrostu i jednocześnie zapewnić sobie maksymalny zakres ruchowy. Stosowanie takiego treningu przekłada się także na znaczny wzrost siły oraz redukcję tkanki tłuszczowej, choć tutaj odpowiada za to głównie zbilansowana dieta. Podczas treningów kulturystycznych stosuj się do takich zasad, jak:

  • brak pośpiechu;
  • maksymalna precyzja wykonywanych ćwiczeń;
  • izolacja mięśni podczas wykonywania ćwiczeń;
  • maksymalne skupienie;
  • duża ilość powtórzeń ze zmienną wagą obciążenia.

Czasem czujesz, że nie masz już siły na kolejny trening kulturystyczny? Być może potrzebujesz pomocy w postaci suplementacji. W takich sytuacjach postaw na sprawdzone odżywki przedtreningowe. Te sprawią, że krótko po spożyciu poczujesz napływ energii i dasz z siebie wszystko po każdej sesji treningowej.

Kto powinien spróbować treningu kulturystycznego?

Wbrew pozorom trening kulturystyczny jest dobry nie tylko dla osób, które przygotowują się do zawodów sportowych, kulturystycznych oraz sylwetkowych. Wybierz taką formę aktywności fizycznej, jeśli:

  • chcesz spalić tkankę tłuszczową i nie stracić masy mięśniowej;
  • planujesz poprawić pewność siebie;
  • chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia;
  • pragniesz zbudować umięśnioną sylwetkę przyciągającą wzrok;
  • potrzebujesz podnieść poziom hormonu anabolicznego, np. testosteronu.

Zapamiętaj, że treningi kulturystyczne są ściśle związane z pojęciem syntezy białek mięśniowych. Chcesz wiedzieć co to oznacza? To podstawowy proces odpowiedzialny za poprawny wzrost mięśni w ciele człowieka. Synteza białek jest niezbędna do rozrostu tkanki mięśniowej spowodowanego wysiłkiem fizycznym.

Treningi kulturystyczne polegające na ćwiczeniach aerobowych i siłowych sprawdzają się nie tylko do przygotowywania ciała do zawodów. Możesz spróbować takiej formy aktywności fizycznej nawet wtedy, kiedy nie planujesz kariery w tym sporcie. Spróbuj własnych sił na siłowni w takiej formie i sprawdź, czy treningi kulturystyczne są dla Ciebie!